top of page

05 Mayıs Cum

|

Avanos

Hıdırellez Şenliği

Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hâkimi olduğuna inanılan İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır. Biz de Koan'da 5-6 Mayıs tarihlerinde bu bereketli buluşmayı çeşitli etkinliklerle kutlamaya niyet ediyoruz.

Hıdırellez Şenliği
Hıdırellez Şenliği

Saat ve Yer

05 May 2023 14:00 – 06 May 2023 13:00

Avanos, CAMİKEBİR MAH. HASTAHANE CAD, NO: 10, 50530 Özkonak/Avanos/Nevşehir, Türkiye

Etkinlik Hakkında

HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ NİYETİ

Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hâkimi olduğuna inanılan İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır. Biz de Koan'da 5-6 Mayıs tarihlerinde bu bereketli buluşmayı çeşitli etkinliklerle kutlamaya niyet ediyoruz.

Güneşin ve nurların prensi olan İdris Peygamber ile kamil insanı temsil eden Hızır'ın bu buluşması, insan bedenine bahar gelmesini ve kalplerin dirilmesini temsil eder. Bu dirilme, ölmüş, taş kesilmiş, kin, nefret, kıskançlık, başkaları için kötü düşünceyle dolmuş kalbin bir söz ile canlanması ve insanın kamil olmaya başlaması manasındadır.

Doğaya bahar gelmesiyle kupkuru ağaçların yeşermesi ve meyveye dönmesi gibi, insanın da kalbine gelen baharla özündeki hakikat nuru açığa çıkar.

ETKİNLİK AKIŞI

Dirilik, bolluk ve bereketin gün yüzüne çıktığı Hıdırellez’i Koan Akademi’de hep birlikte şenlikler, dualar ve dileklerle kutlamaya davet ediyoruz herkesi. 5 Mayıs günü bahar pikniğiyle başlayacak şenlikte geleneksel ritüelleri takip ederek bahtiyar töreni; dileklerin gül ağacına bağlanması; kül eleme; bolluk-bereket ritüelleri, soğan yapraklarına dilek ipi bağlanması ve deyişler eşliğinde ateş başı sohbeti ile devam edeceğiz. 6 Mayıs sabahına gün doğmadan uyanıp yeşil yapraklar üzerinde biriken çiy taneleriyle yoğurt mayalayarak başlayacağız ve kalbin dirilmesi niyetiyle yapacağımız meditasyon ile devam edeceğiz. Hıdırellez şenliği bereketli bir kahvaltı sofrasıyla devam edip, önceki gün başlanan ritüellerin nihayete erdirilmesi ve kapanış çemberiyle tamam olacaktır.

ÜCRETLER

1 gece ve 2 gün sürecek Hıdırellez şenliğine katılım ücreti 1 yetişkin için 750₺’dir. Etkinlik bitimi olarak planlanan 6 Mayıs öğleden sonrası Kapadokya gezisi yapmak ve bir gece daha Koan’da konaklayıp bölgenin harikulade coğrafyasının en güzel mevsimde tadını çıkarmak isterseniz Koan’da 1 gecelik oda+kahvaltı ücreti şenlik programına özel 400₺’dir.

Kendi çadırınızda kalarak ya da konaklamasız Hıdırellez şenliğimize katılmak isterseniz kişi başı şenlik katılım ücreti 450₺’dir.

HIDIRELLEZ ŞENLİK PROGRAMI

5 Mayıs

14:00 Hıdırellez Pikniği

17:00-19:00 Ritüeller

19:00-20:00 Akşam Yemeği

20:00-22:00 Deyişler Eşliğinde Ateş Başı Sohbeti

6 Mayıs

05:30-06:00 Çiy Taneleriyle Yoğurt Mayalama

06:30-07:30 Kalbin Dirilmesi Meditasyonu

08:00-10:00 Kahvaltı

11:00-12:00 Ritüellerin Nihayete Erdirilmesi

12:00-13:00 Kapanış Çemberi

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page