top of page

Boşluğun Simyası

Güncelleme tarihi: 10 Eyl 2021

Nevşehir Özkonak, Ceneviz Vadisi ve Belha Manastırı deneyimleri...

15-17 Ekim'de Boşluğun Potansiyellerini Keşfetmek için Kapadokya'ya davetlisiniz!

Fiziğin ve felsefenin kesiştiği alanda “var olanın var olmadığı yer” olarak tanımlanan boşluk, sadece mekânsal düzlemde değil, mitsel ve metafizik alanda da köprü oluşturabilecek bir potansiyelle şekillenir. Boşluk kavramının farklı disiplinlerde ele alınış biçimleri, bu kavramın ürüne yansımasında çeşitlilik yaratarak kavramı ve ürünü zenginleştirir.


Dünya üzerinde boşluk kavramının bu deneyimlerinin karşılığını ve biraradalığını bulabileceği nadir noktalardan birisi olan Kapadokya’nın gizli bir köşesinde


“Nesnel bir gerçeklik kavramı olarak karşımıza çıkan boşluk; bir yokluk, eksiklik veya hiçlik midir?”, “Boşluk ile doluluk arasındaki diyalektik ilişkinin biçime, mekâna, alana yansımaları ve bu yansımalar arasındaki algısal dönüşümün simya kavramı ile bağlantılandırılabilmesi mümkün müdür?”, “Boşluğun insan ve varlıkla ilişkisinin mimarlık ve sanat ontolojisindeki izdüşümü nasıl yakalanabilir?”, “Mimari ve doğadaki boşluklar mekân, hareket, zaman ve sanat eseri bağlamında nasıl ele alınır?” gibi soruların peşinden gidecek olan bu çalıştay, tasarım, sanat ve felsefe alanında lisans öğrencilerinin katılımıyla disiplinler arası bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır. En az ürün kadar süreç ve deneyim odaklı bir çalışma ortamı yaratılması planlanan bu çalıştayda;

  • Sanat, felsefe ve tasarım alanlarıyla metafizik alanı harmanlayarak, bireysel algı ve düşüncelerin mekânsal boşluklarda şekillenmesi ile ilgili, farklı boyutlarda ürünler (eskiz/çizim/desen/resim, heykel, metin, şiir vb) geliştirmek

  • Gözle algılanan mekânsal çeperlerin ötesine geçerek, yerin ruhunu ve kişinin otantik varlığının, yaratıcı ve sonsuz potansiyelinin evrendeki temsili olan ruhunu boşluklar üzerinden deneyimlemek,

  • Beden, mekan ve zamanın sınırları üzerinden boşluk nedir’i sorgulamak sonucu fiziksel bedene ve mekansal hacimlerdeki boşluklara yeni bir gözle bakmayı denemek

  • Alanlar ve deneyimler arasında geçişlere izin vererek metaforik bir simya oluşturmak,

yolu ile, Nevşehir Özkonak, Ceneviz Vadisi ve Belha Manastırı’ndaki doğal ve kültürel alanlarda mekânsal ve algısal bir deneyim yaratılması hedeflenmektedir.


Programda Neler Var?


*Ses, koku, dokunma, görüş/bakış/izleyiş gibi araçlar yoluyla, doğa-mekan-boşluk ilişkisi üzerine çalışmalar yapılması,

*Doğadaki oluşumlar, paternler üzerinden biçim-zemin, doluluk-boşluk ilişkilerinin tartışılması

*Nefes, hareket, durağanlık ilişkileri içerisinde boşluğun araştırılması

*Katılımcıların bireysel ve mesleki farklılıklarının, “boşluğun simyası” ortak teması altında deneyimlenmesi


Kimler Katılabilir


Üniversitelerin Güzel Sanatlar, Tasarım, Mimarlık ve Edebiyat Fakültelerinde eğitim alan tüm lisans ve yüksek lisans öğrencileri çalıştaya katılabilir.


Tarihler


Çalıştay Tarihleri: 15-17 Ekim

Son Başvuru Tarihi: 8 Ekim

Başvuruların Sonuçlanması: 11 Ekim (tarihinde katılımcılar mail yoluyla bilgilendirilecekler)


Katılımcı Sayısı


Pandemi koşulları sebebiyle katılımcı sayısı Koan Akademi'nin odalarında 1 kişilik konaklama ile 18 kişi, Koan Akademi bahçesinde kendi çadırında konaklama ile 12 kişi olmak üzere toplam 30 kişi ile sınırlandırılmıştır.


Konaklama & Yeme/İçme


Koan Akademi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan çalıştayda akademinin kişiye özel banyolu odalarında seçiminize bağlı olarak 1 ya da 2 kişi konaklayabileceğiniz gibi bahçede yeşillikler arasında sosyal mesafe kurallarına uygun olarak kuracağınız kendi çadırınızda kalmanız da mümkün. Çalıştay süresince Koan Akademi’nin geniş bahçesinde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenen servis alanında 3 öğün yemek, çay/kahve ve atıştırmalıklar sizi bekliyor olacak.


Ücretler


Çalıştay süresince gerçekleştirilecek atölyeler ve yeme/içme ücretleri dahil olmak üzere atölyenin toplam ücreti Koan Akademi odalarında konaklama ile 500 TL; kendi çadırında konaklama ile 300 TL olarak belirlenmiştir.


Kayıt ve Ödeme


Boşluğun Simyası çalıştayına katılmak için yapmanız gerekenler, Koan Akademi web sayfasındaki Kayıt Formu’nu doldurmak ve sizi/çalıştaya katılım motivasyonunuzu bize anlatacak bir tanışma formunu info@koanakademi.com mail adresine göndermek olacak. Yapılacak başvurular arasından çalıştaya kabul alan katılımcılar, 9 Ekim tarihinde rezervasyon ve ödeme bilgilerini içeren mail yoluyla bilgilendirilecektir. 11 Ekim'e kadar ödemelerini gerçekleştiren ve dekontlarını info@koanakademi.com adresine gönderen katılımcıların kayıtları tamamlanmış olur. Ödemenin gerçekleşmemesi durumunda yedek katılımcılara hak verilecektir. Başvurular dışında dışarıdan katılımcı kabul edilememektedir.


Olağan Üstü Haller ve İade


Pandemi koşulları nedeni ile çalıştayın başka bir tarihe ertelenmesi ya da iptal olması durumunda katılımcılara ücretleri Koan Akademi tarafından iade edilecektir.


Pandemi Koşulları


Koan Akademi bütün imkânlarını pandemi şartlarına uygun olarak bizler ile paylaşıyor. Bütün başvuruların HES kodu eşliğinde yapılacağını hatırlatmak isteriz. Atölyeye katılan her bir katılımcı kişisel hijyen ve mesafe kurallarına uyacağını beyan etmiş ve kişisel sorumlulukları kabul etmiş sayılır.


Koan Akademi program sürecince bütün konaklama birimlerini yalnızca bizler için açıyor olacak. Pandemi koşulları nedeni ile 2, 3 ve 4 kişi kapasiteli odalar tek kişilik olarak siz katılımcılara Koan Akademi tarafından temin edilecektir. Bu nedenle sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak Koan Akademi’de konaklayarak bir araya gelebileceğimiz tek kişilik odalarda 20 kişilik kontenjanımız mevcut. (Bir yakınınız ile odayı paylaşmak istemeniz durumunda organizasyonu bilgilendirmeniz yeterli.)


Her bir konaklama biriminin kendi duş, wc ve bahçe ile doğrudan iletişim kuran minik balkonlarının bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Birimler atölye öncesi hijyen kurallarına uygun olarak temizlenip havalandırılıp siz katılımcılarımızın kullanımına sunulacaktır.


Çalıştay'da görüşmek dileğiyle...


409 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page