top of page

Keşif Ideathon'u

3-6 Eylül tarihleri arasında Kapadokya'da Koan Akademi'de gerçekleştirilecek Keşif ideathonunuda katılımcıları; "belirlenen bir malzemeyi alışageldiğimiz kullanımlarının dışında ele alarak çocukların özgür yaratımlarını destekleyecek sıra dışı bir oyun kiti tasarlamaya davet ediyoruz."


Ideathon Çağrısı

Yaklaşık iki yıldır tüm dünya insanlarının içerisinde yaşadığı pandemiye kadar “belirsizliğe” ve “yeniye” hiç bu kadar alan açılmamıştı. Artık hepimiz başka yolu/yöntemi yokmuşçasına kabullendiğimiz, kemikleşmiş yaşam ve çalışma koşullarının nasıl da büyük bir dönüşüm geçirebildiğini, başka türlüsünün nasıl da mümkün olabildiğini yaşayarak öğreniyoruz. Ve bu değişim öyle köklü bir kırılma başlattı ki tüm ezberlerimizi bozarak bizi sürekli değişen koşulları kabul etme ve hızla uyum sağlamak yönünde evirdi.


Görünen o ki günümüz gençleri yaşamları boyunca yeni ve beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalacaklar. Dolayısıyla sadece iş hayatlarında değil, aynı zamanda kişisel hayatlarında da belirsizlik ve değişimle yaratıcı bir şekilde başa çıkmayı öğrenmeliler. O halde soru şu:


“Böylesine köklü bir değişimin yaşanageldiği dünyada, çocukların doğuştan getirdikleri keşif duygusu ve belirsizliğe duydukları ilgiyi canlı tutarak nasıl yaratıcı düşünürler olarak gelişmelerini destekleyebiliriz?”


Konstantin Brancusi der ki “Yaratıcı olmak Tanrı’dan bir yıldırım çarpması değildir. Açık bir niyet ve tutkuya sahip olmaktır.” Dolayısıyla yaratıcılık doğuştan gelen ve bir grup şanslı bireyin sahip olduğu bir yeteneğin ötesinde, meraklı keşifler ve eğlenceli deneylerle harmanlanmış sistematik araştırmadan doğar. Yani çocuğun bir şeyleri öğrenmesi için en basit haliyle konuyu bir başkasından dinlemeye değil, merakı üzere serbestçe keşfetmeye ve araştırmaya ihtiyacı vardır. Bu durum da tam olarak istediğimiz şeye, “çocuğun yaratıcı bir birey olarak gelişmesine” olanak sağlar. O halde çocukların dünyayı kendi gözleri ve elleriyle yeniden yaratmasına alan açmak onlar için yapabileceğimiz en kıymetli eylemlerdendir.


Görerek algıladığımız dünyamız ile dokunarak tanışırız. Dokunduğumuz her nesne ile etkileşime girer, dokunarak nesneyle aramızdaki sınırları şeffaflaştırırız. İşteş bir eylem olan dokunma, özne ile nesnenin birebir iletişimi, bir oluşudur. Heidegger’e göre, sabit bir nesne, dokunduğu her yeni birey tarafından bir daha tanımlanır. Bu durum, nesne için de birey için de acemiliğin tanımıdır.


Öğrenme sürecinde kategorize edip belleğimizde ait olduğu yerlere özenle dizdiğimiz günlük hayatı yaşamanın basit yahut kompleks kuralları ile acemi olmayı unuturuz. Karşılaştığımız her nesneye belleğimizde kategorize ettiğimiz göre tepki veririz. Henüz kategorize etmediğimiz,

yeni karşılaştığımız bir nesneye uzaktan bakıyor olmanın sağladığı konfordan pek uzaklaşmak istemememiz normaldir. O yabancıdır, onun hakkında bilgimiz azdır. Nasıl davranacağımızı bilmediğimiz bir şeye dokunarak onu bedenimizle bütünleştirme riskini almak istemeyiz. Çünkü bir nesneye dokunmak, onu uzaktan seyrettiğimiz “şey” olma halinden çıkarıp “özne” haline getirecektir. Artık dokunduğumuz obje ile kuracağımız ilişki karşılıklı olarak dokunan ve dokunulan arasında bir iletişim ve etkileşim başlatacaktır.


Yetişkinin yabancı olan şeye dokunma isteği, dünyayı keşif sürecindeki çocuğun gündelik hayatındaki pek çok temas ile benzer nitelik gösterir. Aralarındaki en belirgin fark, yetişkinin dokunmayı risk olarak algıladığı yabancı şeye, çocuğun acemice bir merak ile yaklaşması ve keşfetme arzusu duymasıdır.


Henüz kategorize etme sürecine yeni başlayan çocuk da her şeyi duyu organları ile irdeler. Çevresine önyargısız yaklaşır. Nesnelere nasıl davranacağını düşünüp taşınmaz, faaliyete geçer. Zaten bu keşif sürecinin kendisidir çocuğun yaratıcılığını diri tutan. Ve doğuştan muazzam bir merak ve yaratıcı düşünme kabiliyetine sahip çocuğun bu becerilerini yaşam boyu diri tutmasını sağlayacak keşif ortamının desteklenmesi önem arz eder.


Tam da bu noktadan hareketle keşif ideathonunda, belirlenen bir malzemeyi alışageldiğimiz kullanımlarının dışında ele alarak çocukların özgür yaratımlarını destekleyecek sıra dışı bir oyun kiti tasarlamaya davetlisiniz. Malzemenin dokunsal özellikleri ile ön plana çıkacağı bu süreç boyunca katılımcıları; ellerini ve zihinlerini senkronize etmeye, keşfetmeye ve yeniden acemi olmaya çağırıyoruz.
Kimler Katılabilir

Üniversitelerin Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültelerinde eğitim alan tüm lisans, yülsek lisans ve doktora öğrencileri ve bu bölümlerden mezun olmuş herkes Keşif İdeathonu'na katılabilir.

Tarihler

Ideathon Tarihleri: 3-6 Eylül

Son Başvuru Tarihi: 27 Ağustos

Başvuruların Sonuçlanması: 29 Ağustos (tarihinde katılımcılar mail yoluyla bilgilendirilecekler)

Katılımcı Sayısı

Pandemi koşulları sebebiyle katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlandırılmıştır.

Konaklama & Yeme/İçme

Koan Akademi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Ideathon’da akademinin kişiye özel banyolu odalarında seçiminize bağlı olarak 1 ya da 2 kişi konaklayabileceğiniz gibi bahçede yeşillikler arasında sosyal mesafe kurallarına uygun olarak kuracağınız kendi çadırınızda kalmanız da mümkün. Ideathon süresince Koan Akademi’nin geniş bahçesinde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenen servis alanında 3 öğün yemek, çay/kahve ve atıştırmalıklar sizi bekliyor olacak.

Ücretler

Ideathon süresince gerçekleştirilecek atölyeler ve yeme/içme ücretleri dahil olmak üzere atölyenin toplam ücreti Koan Akademi odalarında konaklama ile 900 TL; kendi çadırında konaklama ile 550 TL olarak belirlenmiştir.

Kayıt ve Ödeme

Keşif Ideathonu’na katılmak için yapmanız gerekenler, Koan Akademi web sayfasındaki Kayıt Formu’nu doldurmak ve sizi/işlerinizi/ideathona katılım motivasyonunuzu bize anlatacak bir tanışma formunu info@koanakademi.com mail adresine göndermek olacak. Yapılacak başvurular arasından ideathona kabul alan katılımcılar, 29 Ağustos tarihinde rezervasyon ve ödeme bilgilerini içeren mail yoluyla bilgilendirilecektir. 1 Eylül’e kadar ödemelerini gerçekleştiren ve dekontlarını info@koanakademi.com adresine gönderen katılımcıların kayıtları tamamlanmış olur. Ödemenin gerçekleşmemesi durumunda yedek katılımcılara hak verilecektir. Başvurular dışında dışarıdan katılımcı kabul edilememektedir.

Olağan Üstü Haller ve İade

Pandemi koşulları nedeni ile Ideathonun başka bir tarihe ertelenmesi ya da iptal olması durumunda katılımcılara ücretleri Koan Akademi tarafından iade edilecektir.

Pandemi Koşulları

Koan Akademi bütün imkânlarını pandemi şartlarına uygun olarak bizler ile paylaşıyor. Bütün başvuruların HES kodu eşliğinde yapılacağını hatırlatmak isteriz. Atölyeye katılan her bir katılımcı kişisel hijyen ve mesafe kurallarına uyacağını beyan etmiş ve kişisel sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Koan Akademi program sürecince bütün konaklama birimlerini yalnızca bizler için açıyor olacak. Pandemi koşulları nedeni ile 2, 3 ve 4 kişi kapasiteli odalar tek kişilik olarak siz katılımcılara Koan Akademi tarafından temin edilecektir. Bu nedenle sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak Koan Akademi’de konaklayarak bir araya gelebileceğimiz tek kişilik odalarda 20 kişilik kontenjanımız mevcut. (Bir yakınınız ile odayı paylaşmak istemeniz durumunda organizasyonu bilgilendirmeniz yeterli.)


Her bir konaklama biriminin kendi duş, wc ve bahçe ile doğrudan iletişim kuran minik balkonlarının bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Birimler atölye öncesi hijyen kurallarına uygun olarak temizlenip havalandırılıp siz katılımcılarımızın kullanımına sunulacaktır.
157 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page