top of page

Kent-Kırsal Rotasında Yer Değiştirme Hikayeleri

Güncelleme tarihi: 11 Haz 2021

Kendini Türetme Kampı


“Yaşadığım hayatı değiştirmeye, kendimi dönüştürmeye hazır mıyım diye sormak için hiçbir zaman geç değil. Koç yaşında olursak olalım, başımızdan ne geçmiş olursa olsun tamamen yenilenmek mümkün” diyor Şems-i Tebrizi. Ve Şems’in çağrısı gibi nice çağrıları işiten, yüreğinde hisseden ve yollara düşenler var bu coğrafyada.

Kolay olmadı tabi o yürek sıkışıklığına rağmen belirsizliğin içine adım atmak, kurulu düzeni, tıkır tıkır işleyen ve birbirinin aynısı devam edip giden bu nedenle de güvende hissettiren rutinlerden sıyrılmak. Bazen ilk adım zor geldi, bazen de deli cesaretiyle çıkılan yolda “ne yaptım ben” dedirten, karamsarlığa düşülen an’lar. Kimi zaman yapamazsın diyen seslerle mücadele vardı yolda, kimi zaman kulaklarını tıkasa da içindeki “ya yapamazsam, rezil olursam” hissi.


Eh, yol kime sonsuz bir güven ve konfor vaat etmiş ki? Fakat yolculuğun hazzını, yoldaki karşılaşmaların, tecrübelerin, keşiflerin, en çok da yürüdükçe azalan kendine olan mesafenin verdiği doyum o ilk adımın arkasını getiren ve yolcuyu yolda tutan. Yol tek, yolculuklar çeşitli olsa da…


Ve bu programda niyetimiz, ilk eşikten geçmiş, yollara çıkmış, yolda çokça tökezlemiş, düşmüş, kalkmış, yola devam etmiş güzel insanların yolculuklarına kulak vermek. Ama öyle toz pembe bir alandan değil, tüm renkleriyle yolun sürprizlerini kabul eden, doğru-yanlış, iyi-kötü demeden olan’ı net bir biçimde idrak eden ve yürekten paylaşım yapacağımız bir alandan açıyoruz bu çağrıyı.


Varsa içinde “ben ne yapıyorum, aslında ne istiyorum, başka bir yaşam kurmam mümkün mü” soruları, bu davet sana. Gel ve dinle, paylaş bizimle yolun ve yolcuların hikayelerini. Paylaşmak iyi gelecek… 24-27 Haziran’da Koan Akademi’ye bekliyoruz. Arbil Çelen Yuca (@arbil_celen_yuca), Ceyda (@delikizinciftligi), Yeliz&Selda (@atolye.delice), Hazal&Erkut (@gaiacappadocia), Kübra&Burak (@pirwacappadocia) bize yolda olmayı anlatacaklar. Görüşmek dileğiyle…


Program


24 Haziran Perşembe

14:00 Yerleşme

15:00 Tanışma çemberi

17:00 Erdubenin masalı: Yola çıkan masalını yazar @arbil_celen_yuca

19:00 Akşam yemeği


25 Haziran Cuma

08:30 Kahvaltı

10:00 Kentten kırsala göç: Kaçış mı, kendini arayış mı? @delikizinciftligi

13:00 Öğle yemeği

15:00 Vadi yürüyüşü ve anıt ağacı altında çemberde paylaşım

19:00 Akşam yemeği

20:30 Yıldızların altında sohbet


26 Haziran Cumartesi

08:30 Kahvaltı

10:00 İstanbul’dan Ayvalık’a uzanan bir kadın dayanışması, paylaşımı ve yaratımı öyküsü @atolye.delice

13:00 Öğle yemeği

15:00 Ağaç dikimi

19:00 Akşam yemeği

20:30 Ateş başında sohbet

27 Haziran Pazar

08:30 Kahvaltı

10:00 Gönlünü sanata ve doğaya vermiş bir çiftin Ankara’dan Avanos’a uzanan toprak hikayesi @gaiacappadocia

11:30 Anadolu topraklarının çağrısını işiten ve Kapadokya’ya yerleşen bir çiftin adil üretim serüveni @pirwacappadocia

13:00 Kapanış çemberi

14:00 Öğle yemeği ardından veda


Ücretler


3 gece 4 gün sürecek kamp programının toplam ücreti:


- 2 kişilik odalarda 1 kişi konaklama ile kişi başı 1500 TL (+KDV) dir.

- Kendi çadırında konaklama ile kişi başı 1000 TL (+KDV) dir.


Ücrete dahil olan hizmetler:

Kamp boyunca gerçekleştirilecek atölyeler

3 öğün yemek

Sınırsız çay-kahve ve atıştırmalıklar


Ücrete dahil olmayan hizmetler:

Koan Akademi'ye havalimanı ya da terminalden bölgede yetkili seyahat acentaları tarafından temin edilecek araçlarla sağlanacak transfer ücrete dahil değildir.


Paylaşımcılarımızdan Çağrılar

''Haritayı saklayabileceğin engüvenilir yerinyüreğindir. Dostum, güneşe bak, toprağa bak, suya bak, buluta bak fakat, arkana bakma.

Unutma, yolcu değişir, yol değişir, ama menzil değişmez.

Fakat, şu gercegi de hiç unutma,

Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.'' der Cibran.

2013 te bir ağacın nöbetini tutan bir sokak çocuğuna itafen yazdığım bir masalım var; Şanı dört yana yayılmış ak saçlı, göğsü kayın gövdesi gezgin, eline el değmemiş Erdube'nin kulağına fısıldar; “Yola Çıkan Masalını Yazar” Masalın kahramanı yürüdükçe sizi de yola düşürecek. Bu yolculuk için rahat giyinin, asla yanınızda oturacak olanı seçmeyin. Herşey her an değişebilir. Bu masal ile kendi hikayemizdeki kavşakları, eşikleri, kapı ağızlarını, dağları aşacak, ezber bozuşları tartacak, gölgelerin bıraktıkları izleri süreceğiz. Satranç kuralınca her piyon potansiyel vezirdir. Masalın kahramanı Erdube’nin sıradan birisi olarak yola çıksa da, eğer hedefi varsa potansiyelini kullandıkça dönüşür. Her birimiz gibi...


O kadar ki yolun sonunda cümlesi,

Sır yok, yol var...

*Bu bir anlatı performansından çok, derinleşme deneyimi, Masal kapı eşiği, eşikte sohbet bal olur gelirsen... Arbil Çelen Yuca - @arbil_celen_yuca

 

Bir Dönemeçtesin - Bir derdin var eğer bu dönemeçteysen, neydi senin derdin? Ben kimim, nasıl özgürleşeceğim sorusunu sordun mu? Huzur neredeydi, doğada mı? Yeni yola sapıyorsun, ümitvar bir yürekle - Başka türlü bir yaşam biçimi nasıl olabilir? Şehirden mi kaçıyorsun yoksa kendine yeterlilik ve kendini gerçekleştirmeye gidiş mi bu yol? Neden bu yolda olduğunun bilincinde misin? Kendi cümlelerinle verdiğine emin ol cevapları… Ve artık yolcusun, yürümedesin kendine doğru - Dolambaçlı ve engin bir yol olacak, romantik hayaller yerini çetin gerçeklere bırakacak, şehir yaşamına kırsaldan bakınca bunca güzellemelerin, olumsuzlamaların değişecek belki de ve herkes bir şeyler söyleyecek bu yolcuya ama sen neden o yolda olduğunu biliyorsun değil mi? Çünkü o zaman mümkün olacak başka türlüsü..

Ceyda Akınç - @delikizinciftligi

 

Biz, Yeliz ve Selda, İstanbul'dan Ayvalık'a bir göç hikayesini paylaşıyoruz. Uzun yıllar, kurumsalda birlikte çalıştık, birlikte göçtük, şimdi de birlikte üretiyoruz. Kadın olarak yaratmanın, kadın dayanışmasının ve paylaşmanın tadını çıkarıyoruz. Ayvalık, Mutluköy'deki zeytinliğimizin zehirsiz tarım yöntemleriyle üretilen zeytinyağından, soğuk proses yöntemi ile, tamamen el yapımı sabunlar üretiyoruz. Soğuk proses sabunlarımıza tedariğini çoğunlukla çevremizdeki doğadan kendimiz topladığımız ya da mümkün olduğunca yerel, güvendiğimiz üreticilerden tedarik ettiğimiz bitkiler eşlik ediyor.


Sürdürülebilir, yenilebilir içeriklerle ürettiğimiz ürünlerimizin; hem kullananlara, hem de doğaya zarar vermemesi en sevdiğimiz yönü. Doğanin bir parçası olduğumuz bilinci ve elimizden gelenin en iyisini yapma arzusu ile atıksız yaşamak da çabamız.

Sevgiler kocaman,


Yeliz & Selda - @atolye.delice

 

Biz gönlünü sanata ve doğaya vermiş bir çiftiz. Ankara'da sürdürdüğümüz beraberliğimizi Ağustos 2020 yılında Avanos'a taşıma kararı aldık. Birimiz heykel, birimiz ise grafik tasarım eğitimi aldık ve şimdiye kadar öğrendiklerimizi birbirimizle paylaşarak birlikte üretiyoruz. Almış olduğumuz eğitimleri göz önüne alarak Avanos'un seramik konusundaki sonsuz deneyiminden faydalanarak bu topraklara biz de kendi deneyimimizi katmak istedik ve adını Toprak Ana'dan alan Gaia Cappadocia'yı kurduk. Avanos'ta yer alan atölyemizde kişisel üretimlerimizin yanı sıra seramik üzerine çalışmalar yapıyoruz.


Hazal&Erkut - @gaiacappadocia

 

Bizi Anadolu'da yaşamaya teşvik eden kuşkusuz ki toprağındaki zenginlik.

En yalın haliyle amacımız;

Doğaya müdahale etmeden, kendi emeğimizle yetiştirdiğimiz mahsullerimizi işleyip, yerel üreticilerden tedarik ettiğimiz güvenilir malzemeler ile bir araya getirerek keyifli sofralarda buluşmak.


Kübra&Burak - @pirwacappadocia

56 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page