top of page

KOAN AKADEMİ BİRLİKTE YAŞAM BİLGİLENDİRME METNİ

01.04.2023

İHTİYAÇ VE NİYET


Koan Akademi’de geçtiğimiz yıl, gündelik yaşamlarındaki karmaşadan uzak bir köşede biraz durup dinlenmek ve yenilenmek isteyen kişilerin talepleri üzere uzun süreli konaklama hizmeti sunmaya başlamıştık. Kış molasına niyet ettiğimiz Şubat ayında 11 ilde yaşanan deprem sonrası Koan’ı bölgeden gelen misafirlerin hizmetine açmamızla birlikte çok daha kapsamlı bir şekilde uzun süreli konaklama hizmetini deneyimleme imkanımız oldu. Ve 2023 yılı Yaz sezonu itibariyle Koan Akademi’yi kişisel inzivalarınıza da hizmet edecek şekilde düzenledik. Koan Sakini olarak adlandırdığımız bu birlikte yaşam biçimi ile ilgili ön koşulları ve detayları aşağıda bulabilirsiniz.

ÖN KOŞULLAR

 1. 2023 yılı için Koan Sakini olarak konaklama süresi 1 Haziran’da başlar ve 4 ay boyunca Eylül ayı sonuna kadar devam eder.*

 2. Koan Sakini olarak konaklama süresi minimum 2 haftadır..

 3. Koan sakinlerinin ayrılma durumunu 3 gün öncesinde bildirmeleri gerekmektedir.

 4. Koan sakinlerinin konakladıkları süre içerisinde oluşacak barınma ve yeme-içme ihtiyaçları Koan tarafından kişi başı yetişkinler için haftalık 1400 ₺ (+KDV), 3-12 yaş için 840 ₺ (+KDV) karşılığı ve 0-3 yaş için ücretsiz temin edilecektir.

 5. Koan Sakinleri kendi odalarının temizliğini düzenli olarak kendileri yapacaktır.

 6. Ayda bir kez ve Koan Sakinleri alandan ayrılmadan önce Koan yönetimi tarafından odalarda ve ortak alanlarda demirbaş kontrol-bakımı yapılacaktır.

 7. Koan Sakinleri kendileri için ayrılan günde çamaşırhanede kişisel eşyalarının ve nevresim & havlu gibi Koan’a ait eşyaların yıkanmasından sorumludur.

 8. Koan’da uzun sürekli konaklama başvurularının değerlendirilmesi, ortak yaşam anlaşmalarının korunması ve sürdürülmesi Gülen Göz’ün sorumluluğundadır.

 9. Koan Sakinlerinin yerleştiği ve kullanımına açık olan bahçe katı, hazırlık mutfağı, çamaşırhane ve bahçenin kullanımı ve bakımına ilişkin belirlediğimiz iş bölümü çerçevesinde sorumluluk almalarını bekliyoruz. Bu kapsamda paylaşılacak işler şu şekilde: (1) Koan Sakinleri için yemek hazırlığına yardımcı olmak; (2) Koan Sakinlerinin yemek sonrası bulaşıklarının yıkanması; (3) Ortak alanların (koridorlar, yemek salonu, tuvaletler) temizliği ve düzeni; (4) Bahçe temizliği ve düzeni; (5) Atıklar & Çöp (Bu sıralanan görevler Koan Sakinleri tarafından dönüşümlü olarak üstlenilecektir.)

 10. Yukarıda belirtilen ortak yaşam adabına uygun davranışları benimsemeyen kişi&aileler ikaz edilecek ve uygunsuz davranışlarının devamı halinde 3 gün içerisinde çıkış yapmaları gerekecektir.

* Koan Sakini olarak konaklama süresi maksimum 4 ay olarak ön görülmekte olup, buradaki yaşam şartları ve gereksinimler göz önünde bulundurularak kısaltılması ya da uzatılması (en geç 2 hafta öncesinde bilgi verilmek koşuluyla) söz konusu olabilecektir.


EKONOMİK ANLAŞMALAR


Ön koşullar çerçevesinde sorumluluk paylaşımı yapan yetişkinlerin haftalık 1400 ₺ (+KDV); 3-12 yaş arası çocukların aylık 840 ₺ (+KDV); 0-3 yaş çocukların 0 ₺ (+KDV) ödemeleri karşılığında aylık yeme-içme ve barınma ihtiyaçları Koan tarafından temin edilecektir. Bu hizmet karşılığı Koan’a yapılacak ödemeler haftalık nakit olarak yapılacak ve her ödeme faturalandırılacaktır. Bu ödemeye dahil olanlar:

 1. 2 öğün yemek (Örnek menü: Kahvaltı: 2 çeşit zeytin, 2 çeşit peynir, tatlı-reçel ya da helva-, omlet, çay, ekmek; Akşam yemeği: Domates çorbası, etsiz kuru patlıcan dolma, yoğurt, yeşil salata)

 2. 2 ya da 3 kişi paylaşımlı odalarda konaklama

 3. Sıcak su

 4. Elektrik

 5. Kablosuz internet

 6. Çamaşırhane kullanımı

 7. Isıtma giderleri -oluşursa- bu ücrete ek olarak konaklayanlar arasında aylık olarak paylaşılacaktır.


ORTAK YAŞAM ANLAŞMALARI


 1. “Koan Sakinleri” olarak adlandırdığımız ortak yaşam biçiminin omurgasını şeffaflık ve açık iletişim oluşturuyor. Bu yaşam biçimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için günlük hayatı paylaştığımız süre boyunca ev sahibi olarak Koan Akademi çalışanlarının ve konaklayan misafirlerin açık, dürüst, içten iletişim kurmaları birincil önem taşımaktadır. Koan sakinleri arasında düzenli iletişim ve paylaşım alanları açmak birlikte yaşamın güvenli ve huzurlu olmasını mümkün kılacaktır. Bu sebeple haftalık toplantılar yapılacak ve Koan sakinlerinin bu toplantılara katılımları beklenecektir.

 2. Koan Sakinleri arasındaki bilgilendirme, günlük duyuruların yapıldığı pano ve kurulacak Whatsapp grubu üzerinden yapılacaktır. Bu whatsapp grubunda iletişim adabı şu şekildedir:

 3. Duyuruları ve davetleri takip etmek ve icabet etmek

 4. Koan’da birlikte yaşam konuları dışında paylaşım yapmamak

 5. İkili diyaloglara girmemek

 6. Nezaket ve saygı içeren bir dil kullanmak

 7. KOAN Akademi tabii kaynaklara bağlı olduğumuzu bilen ve onları korumaya özen gösteren bir işletmedir. Akademi, sakinleriyle birlikte doğaya uyumlu bir yaşamı kurgulamak için tüm misafirlerini birlikte yeni alışkanlıklar edinmeye gönüllü olmaya davet eder. Bu sebeple de su, elektrik, deterjan, gıda vb. tüm malzeme ve enerji kaynaklarını en verimli ve ekolojik şekilde kullanmayı önemser.

 8. Kişisel eşyalarınız dışındaki her şey, Özkonaklılar Vakfı’na ait bu binanın demirbaşıdır. Koan Sakinlerinden demirbaşların kullanımı ve bakımı konusunda azami hassasiyet bekliyoruz. Demirbaşların kötü kullanımından kaynaklanan tamirat ve bakım masrafları Koan Sakinlerinden tahsil edilecektir.

 9. Odalarda demirbaş olarak 2 gardrop, 2 komodin, 2 sandalye, 1 plastik masa, oda kapasitesine göre 2/3 baza&yatak, oda kapasitesine göre 2/3 havlu seti, sıvı sabunluk, diş fırçalık, 1 adet küçük boy ve 1 adet büyük boy çöp kovası, saç kurutma makinesi bulunmakta. Demirbaşlara ek olarak odaların ihtiyacı olan tuvalet kağıdı, sıvı sabun, çamaşır suyu ve yüzey temizleyici Koan tarafından tedarik edilecektir. Şampuan, duş jeli, vb. kişisel bakım ürünleri ise Koan Sakinleri tarafından tedarik edilecektir.

 10. 2 öğün sunulan yemek dışındaki beslenme ihtiyaçları (örn. bebek & çocuk misafirlerin beslenmesi) ve malzeme tedariği/hazırlanması/bulaşığı sakinlerin kendileri tarafından sağlanacaktır.

 11. Bodrum katta yer alan hazırlık mutfağının ve malzeme stoğumuzun sorumluluğu ve idaresi Selma Erden’e aittir. Mutfağımız sabah 07:30-19:00 saatleri arasında açıktır.


GÜVENLİK ANLAŞMALARI


Uzun süreli sakinlerin misafir ağırlama anlaşmaları:


Koan Sakinleri, basit usulde konaklama tesisi olarak yasal ve mali yükümlülükleri olan Koan Akademi’nin müşterileri olacağı için, bu çerçevede doğan resmi sorumluluklara da tabi olacaktır.


Koan Sakinlerinin kimlik bilgileri -bir hukuki sorumluluk olarak- Jandarmaya bağlı Kimlik Bildirim Sistemine kaydedilecektir.


Koan Akademiye dışarıdan gelen her konuğun (yani sakinlerin kişisel misafirlerinin) gece konaklaması ücrete tabidir ve alanın müsaitliğine göre misafirleri kabul etme yetkisi Gülen Göz’e aittir.


Koan Sakinlerinin gün içi misafirleri olması durumunda Koan Sakinlerinin aylık konaklama ve yeme-içme bedeli kapsamında yeme-içme hizmeti sunulamayacaktır. Ancak dışarıdan misafirlerin ve Koan Akademi’de konaklayan herkesin kullanımına açılacak Koan Cafe’den ücreti karşılığı hizmet almaları mümkün olacaktır.


Yukarıda detayları açıklanan ortak yaşam koşullarına uyumlu bir şekilde siz de bizimle Koan Sakini olarak yaşamak istiyorsanız bu linkte yer alan formu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.163 görüntüleme0 yorum
bottom of page