top of page

Rammed Earth Wall Workshop

Toprağın çağrısına kulak veren farklı disiplinlerde eğitim gören 30 üniversite öğrencisi aranıyor!


Kapadokya’nın eşsiz güzelliğinde toprak yapım tekniklerinde derinleşeceğimiz ve ellerimizle inşa edeceğimiz bir haftaya davetlisiniz. Atölye daveti; sanat, tasarım ve güzel sanatlar bölümleri başta olmak üzere farklı disiplinlerde eğitim alan bütün üniversite bölümlerinin LİSANS, [YENİ MEZUN], YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA öğrencilerine açıktır. (YENİ MEZUN durumunda görünen katılımcılar atölyeye başvurabilirler.)


MONO EARTH Sıkıştırılmış Toprak Atölyeleri serisinin beşincisi olan Rammed Earth Wall Workshop, KOAN AKADEMİ’nin ev sahipliğinde 30 Eylül – 3 Ekim 2021 tarihleri arasında Avanos / Kapadokya sınırları içerisinde gerçekleşecektir. Can CUMALI ve Çağlar İŞBİLİR yürütücülüğünde gerçekleşecek olan atölye çağrısı için detaylar şu şekilde.


Atölyeye Kimler Katılabilir? Davet sanat, tasarım ve güzel sanatlar bölümleri başta olmak üzere farklı disiplinlerde eğitim alan bütün üniversite bölümlerinin LİSANS, YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA öğrencilerine açıktır. ( YENİ MEZUN durumunda görünen katılımcılar atölyeye başvurabilirler. )


Katılımcı Sayısı Pandemi koşulları nedeni ile katılımcı sayısı 30 ile sınırlandırılmıştır.


Rammed Earth (Sıkıştırılmış Toprak) Nedir? Sıkıştırılmış Toprak, belli oranda ve türde nemli toprağın güçlü kalıplar eşliğinde basit makineler yardımı ile sıkıştırılarak inşa yapılabilecek sistem haline getirilmesidir. Binlerce yıllık geleneksel kullanımının yanında modern ara yüzü ve malzemenin doğasından gelen birçok avantajı ile doğal ve güçlü bir yapım yöntemidir. Rammed Earth tekniği insanlık tarihinin zor zamanlarında ucuz konut inşa etmenin hızlı bir yolu olarak görülse de son zamanlarda sürdürülebilir mimarinin inşa yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. Toprak yapım yöntemlerinin en ağırı olduğu bilinen yöntem, modern dokusu ve detayları ile dayanıklı doğal yapı tutkunlarının tercihleri arasındadır.


Neler Var Atölyede? Kapadokya’nın büyüleyici atmosferinde toprağı dokunarak hissettiğimiz, hissederek öğrendiğimiz, öğrenerek tasarladığımız ama en önemlisi hep beraber ellerimizle ürettiğimiz bir hafta sizleri bekliyor. Sıkıştırılmış toprak yapım tekniğinin detaylarının anlatılacağı atölyede toprak yapım pratikleri ve malzeme etkin tasarım detayları hakkında bilgiler verilecektir. Katılımcılar ile zenginleşecek atölyede KOAN Akademi bahçesinde sıkıştırılmış toprak yapım tekniği ile bir karşılama duvarı ve totem yapılması planlanmaktadır. Katılımcılar yürütücüler ile birlikte baştan sona elleri ile inşa edilecek çalışmanın bütün süreçlerini deneyimleme ve uygulama şansını yakalayacaklardır.


Atölyeden Bazı Başlıklar Bir yapı malzemesi olarak Toprak, Rammed Earth yapım sistemleri (karışımlar, kalıp sistemleri, sıkıştırma teknikleri vb.), Rammed Earth yapım sistemi tasarım girdileri, alan çalışmaları ve sıkıştırılmış toprağın geleceği vb.


Konaklama ve Yemek Koan Akademi atölye sürecince bütün konaklama birimlerini yalnızca bizler için açıyor olacak. Pandemi koşulları nedeni ile 2, 3 ve 4 kişi kapasiteli odalar tek kişilik olarak siz katılımcılara Koan Akademi tarafından temin edilecektir. Bu nedenle sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak Koan Akademi’de konaklayarak bir araya gelebileceğimiz tek kişilik odalarda 20 kişilik kontenjanımız mevcut. (Bir yakınınız veya arkadaşınız ile odayı paylaşmak istemeniz durumunda organizasyonu bilgilendirmeniz yeterli. )

Her bir konaklama biriminin kendi duş, wc ve bahçe ile doğrudan iletişim kuran minik balkonlarının bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Birimler atölye öncesi hijyen kurallarına uygun olarak temizlenip havalandırılıp siz katılımcılarımızın kullanımına sunulacaktır.

20 kişilik kontenjan sınırlamasına takılmadan etkinliğe katılmak isteyenler için 10 adet çadır kontenjanı ayırdık. Koan Akademi’nin bahçesinde çadır ile konaklayabileceğiniz tatlı bir bahçe mevcut. Yeşilliklerin arasında sosyal mesafe kurallarına uygun olarak kendi çadırın ile alanda konaklayabilirsin. Kendi evini sırtında taşıyanlara kapılarımız açık.

Yemek konusuna gelecek olursak. Koan Akademi’nin kendi bahçesinden masamıza gelecek olan 3 öğün yemek sizler için hazırlanıyor. Akademinin geniş bahçesinde sosyal mesafelere uygun masalarda 3 öğün yemek, atıştırmalıklar ve çay-kahve ikramları sizleri bekliyor.

KOAN Akademi tarafından konaklama ve 3 öğün yemek için belirlenen ücretler şu şekildedir. Atölye süresince tek kişilik odalarda konaklama, 3 öğün yemek, çay kahve ikramları ve atıştırmalıklar için ücret 900 TL, kendi çadırı ile konaklamak isteyen katılımcılar için ise 3 öğün yemek, çay kahve ikramları ve atıştırmalıklar için ücret 600 TL’ olarak belirlenmiştir.

Başvurular dışında dışarıdan katılımcı kabul edilememektedir.


Atölye Ücreti KOAN Akademi’nin belirlediği konaklama ve 3 öğün yemek ücreti dışında katılımcılardan herhangi bir atölye katılım ücreti talep edilmemektedir.


Atölye Takvimi Rammed Earth Fire Pit Workshop Sıkıştırılmış Toprak Atölyesi takvimi şu şekildedir.

Son Başvuru : 15 Eylül 2021 23:59‘e kadar başvuruda bulunmak mümkün. Başvuruların Sonuçlanması : 16 Eylül 2021 mail veya telefon ile bilgilendirilecektir. Rezervasyon ve Ödeme : Başvurusu kabul edilen katılımcıların rezervasyon bilgileri ödemeleri gerçekleştirdikten sonra taraflarına mail yolu ile iletilecektir. 24 Eylül 2021 tarihine kadar ödendi dekontlarının rammedearthworkshop@gmail.com adresine gönderilmesi gerekmektedir. Ödemenin gerçekleşmemesi durumunda yedek katılımcılara hak verilecektir. Atölye Tarihi : 30 Eylül-03 Ekim 2021


Seyahat Sınırlamaları Hakkında An itibari ile yurt içi her hangi bir seyahat kısıtlaması bulunmamaktadır. (Olası durumlar adına son yapılan düzenlemeler eşliğinde seyahat sınırlamalarına takılmamak adına uygulama şu şekilde olacaktır. Başvurunuz onaylandıktan sonra Koan Akademi tarafından konaklama ve ödeme bilgilerini içeren bir rezervasyon dokümanı tarafınıza ulaştırılacaktır. Ödemeyi gerçekleştirdikten sonra online dekont ile birlikte seyahat sınırlamasına takılmadan rezervasyonunuz ile birlikte atölyemize katılabilirsiniz.)


Olağan Üstü Haller ve İade Pandemi koşulları nedeni ile atölyenin başka bir tarihe ertelenmesi ya da iptal olması durumunda katılımcılara konaklama ücretleri Koan Akademi tarafından iade edilecektir.


Pandemi Koşulları Koan Akademi bizler için bütün imkânlarını pandemi şartlarına uygun olarak bizler ile paylaşıyor. Bütün başvuruların HES kodu eşliğinde yapılacağını hatırlatmak isteriz. Atölyeye katılan her bir katılımcı kişisel hijyen ve mesafe kurallarına uyacağını beyan etmiş ve kişisel sorumlulukları kabul etmiş sayılır.


Bizler heyecan ve titizlikle o güne hazırlanıyor olacağız. Kapadokya’nın güzelliğinde sıkıştırılmış toprak tekniğinin 30 özel insan ile buluşacağı bu atölyede görüşmek dileğiyle.


Mono Earth & Koan Akademi Ekibi

350 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page